Blog

Diář a zápisník z malé truhlárny na severu Plzně a dalších zákoutí světa :)

Školení na používání programu Připravto pro výrobu nábytku

přidáno: 14. 1. 2017 9:35, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 10. 7. 2022 0:22 ]

Již delší dobu je možné domluvit školení na používání programu Připravto pro 3D návrhy nábytku, zpracování podkladů pro zákazníky. Například formou vizualizace z předpřipravených šablon. Školení je rozděleno do několika částí, dle obtížnosti a potřeb zákazníka.Pokud tedy potřebujete rychle začít navrhovat nábytek, provést data výrobou, tak aby byly díly sledovatelné, věděli jste, že máte všechny, měli jste zpracovanou optimalizaci spotřeby a potřebujete vizualizaci pro zákazníka, nejrychlejší cesta je objednat si školení programu  a začít Připravto používat. Jakmile si uděláte účet, objednáte školení tak, již po prvním dni používání, budete vidět čas, který Vám služba ušetří a dále také výhody v precizním zpracování podkladů, kdy vždy budete mít přesné rozměry dílců a už se Vám nestane, že by některý dílec zničeho nic měl nesprávné rozměry, nebo byl někde jinde než měl být.

Každý uživatel i bez znalostí CAD programů, může Připravto začít používat v nejednodušší formě pouze výběrem hotových návrhů ze šablon a tak, tedy může rychle vytvořit i optimalizaci nářezových plánů, kalkulaci či kusovník, bez nutnosti a znalosti návrhů


Bydlení útulné a funkční

přidáno: 14. 1. 2017 9:27, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 10. 7. 2022 0:24 ]

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, zařídit si bydlení je pěkná dřina. A to hlavně v případě, když s tím nemáte žádné zkušenosti. Pokud nechcete využít služeb architekta, pak vám nezbývá, než poradit si s tím sami. Naštěstí dnes existuje šikovný program, který vám s tím pomůže. Díky němu si můžete vytvořit vizualizaci a vidět tak, jak váš interiér bude vypadat. Testovat můžete různé varianty a najít tak tu nejlepší. Navrhnout si lze dokonce vlastní nábytek.

Vybavujeme ložnici

Pokud jde o zařizování bytu, pak velkým oříškem bývá překvapivě ložnice. Její vybavení totiž často podceňujeme - bohužel na úkor kvality našeho spánku a odpočinku. Aby naše tělo mohlo dobře regenerovat, potřebuje víc než jen krásnou a moderní postel. Hlavní pro náš spokojený spánek je správná matrace. Ale spousta lidí neví, jak správně matraci vybrat. Nechte si proto poradit ve specializovaných obchodech. Volit můžete z mnoha materiálů a rozměrů, problémem dnes není ani matrace pro atypickou postel. Pokud už matraci máte, nezapomeňte si postel vybavit vhodnými peřinami a zdravotními polštáři, které vám pomohou udržovat v pořádku krční páteř.

Pokud máte malou ložnici, může nastat problém, kam uložit všechny potřebné věci, ať už je to sezónní oblečení nebo třeba náhradní povlečení. Volte proto praktickou a pohodlnou postel s úložným prostorem a nic takového nebudete muset víc řešit. Pokud máte naopak velkou ložnici, úsporu místa vůbec nemusíte řešit a můžete si pořídit i větší čalouněnou postel nebo postel z masivu.

S nábytkem opatrně

U postele by neměly chybět noční stolky, které jsou nejen estetickým, ale hlavně funkčním prvkem – odložit si na ně můžete knihu, mobil, sklenici vody či všechno další, co potřebujete mít pěkně na dosah ruky. S nábytkem to však nepřehánějte, ložnice by měla působit hlavně vzdušně a nepřeplácaně. Doplňte už tedy pouze šatní skříň a případně komodu, kterou využijete na drobnější kusy šatstva, jako je spodní prádlo nebo ponožky. Nezapomeňte je designově a barevně sladit s ostatním nábytkem. Zařiďte si útulnou ložnici, ve které se budete cítit příjemně a kde se bude relaxovat jedna báseň!

různé vizualizace

Modelujte a navrhněte vlastní nábytek ze šablon

přidáno: 19. 6. 2016 6:57, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 10. 7. 2022 0:27 ]

Představujeme nové rozšíření pro Připravto - návrh nábytku, tak aby uživatel mohl rychle použít již předpřipravené nastavení konstrukce, kování a celého prvku nábytku se jmenuje Šablony. Toto rozšíření vylepšuje možnosti sdílení obsahu návrhů jak pro koncového zákazníka - tedy uživatele nábytku a zároveň i pro truhláře či konstruktéra. Pomocí šablon mohou jednotliví truhláři mezi sebou rychle sdílet jednotlivé své návrhy či přímo umožnit zobrazení výkresu nebo vizualizace koncovému zákazníkovi či zobrazit šablonu na svých stránkách.

skrin zaluzie pripravto


Vložený produkt - šablona

Použití šablony

Pro převod šablony, či potvrzení pro zákazníka, uživatel pouze vybere danou šablonu a klikne na přidat, tím se předpřipravená data jako jsou rozměry, použité materiály a konstrukce převedou do jeho účtu a on může následně provádět úpravy. Tento způsob se také může použít pro již předpřipravenou šablonu ke změně materiálů či vytvoření nové vizualizaci, či použít šablonu jiným způsobem, například změnou proporcí, či základní úpravou jako je odstranění soklu a úpravou zad změnit konstrukci pro spodní komodu/skříňku na závěsnou.

Z šablon je také možné rychle začít vytvářet vlastní návrhy nábytku, pouze vybráním šablon a přepnutím do půdorysu,
nakreslením základní části pro zdi a vytvořením rohu pokoje. Takto je možné pokračovat v případě jednoduchých návrhů pro koncové zákazníky. V případě větších projektů je vhodné projekty rozdělit dle místností, kdy každá místnost může být částí.Vytvoření šablony
Vytvoření šablony je jednoduché, uživatel vybraný produkt vybere a použije funkci v Nastavení (klíč) > Doplňky > Vytvořit šablonu

pridani šablony z návrhu nábytku
Pro správné vytvoření šablony je vhodné, když uživatel vytvoří vizualizaci pro daný produkt. Dále aby výsledná šablona obsahovala výkres, vizualizaci a data pro znovu vytvoření - tyto podklady si připraví program sám. Od uživatele se očekává vyplnění polí pro klíčová slova je vytvořen odkaz, označení produktu a následně program připraví odkaz. Uživatel může daný odkaz poslat zákazníkovi či ho vložit na své stránky a sdílet s svými zákazníky.

Vytvořený odkaz. Pro vložení odkazu do stránky a jeho zobrazení použijte IFRAME kod.

Výřezy ve skříňce na Připravto

přidáno: 19. 9. 2015 1:27, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 10. 7. 2022 0:28 ]

Vytváření konstrukcí na Připravto je opravdu jednoduché. V dnešní ukázce uvidíte možnosti nových výřezů a tvarů a automatického vytváření konstrukce např. pro skříňku, která bude vložená do výklenku.

Skříňka obsahující výřez v boční části.

Tyto konstrukce jsou na Připravto opravdu rychlé a jednoduché, jelikož jediné co musí uživatel udělat je rozdělit prostor, do kterého následně opět vloží díly, tak jak potřebuje a návrhový systém pro něj připraví celou konstrukci.

Celou konstrukci si můžete prohlédnout na tomto obrázku, kde zároveň uvidíte i rozdělení prostoru, které následně vytváří parametrickou konstrukci.
Výkres konstrukce a rozdělení skříňky

Dochází zde pouze k rozdělení prostoru a následně je do nových prostorů vložen dílec a Připravto automaticky provede zarovnání
a vytvoření uceleného návrhu. Pro vytvoření oříznutých dveří a zadní desky, je vhodné použít nové funkce pro vytváření výřezů
a oříznutí. Pro tuto variantu jsme použili pouze výřez v rohu s požadovanými parametry.

Zobrazení celé vizualizace složené konstrukce sestavy skříněk

Zde je již vidět celá konstrukce s dokončenou spodní částí a druhou stranou. Celá konstrukce je nyní dostupná spolu s kusovníkem a celým výstupem, který umožní rychlou výrobu. V návaznosti na tento výstup je možné použít

Zobrazený nářezový plán s tvarovým obráběním

Část optimalizace pro danou zakázku, kde jsou již dostupné jednotlivé tvary a vyskládání daného prostoru. U jednotlivých dílců zároveň vidíte informace o rozměru a olepení. Pokud dílce bude obsahovat vrtání, bude na tomto zobrazení, dále vyobrazeno vrtání a další dodatečné informace.

Zpracování optimalizace nářezových plánů na Připravto

přidáno: 20. 6. 2015 3:00, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 10. 7. 2022 0:30 ]

Dnešním zápiskem si ukážeme jak, jednoduše lze, na Připravto připravti optimalizaci nářezových plánů buď pro připravené
dílce, nebo si rovnou daný nábytek např. skříňku na navrhnout a použít.

Pro vytvoření optimalizace na službě připravto, je v tom jednoduché a rychlé v obvyklém případě, stačí pouze zadat množství, rozměr dílce a materiál a následně nechat službu vytvořit další data automaticky. Tento postup může vypadat např. takto přes Přidat dílce.

Přímé zadání dílců

# Označení Délka Šířka Tloušťka Materiál Vlákna Hrany Pozice
1 bok_1 1500.0 400.0 18.0 BK
0 0 0 0 0.0 [36.0, 0.0, 0.0]
2 bok_2 1500.0 400.0 18.0 BK
0 0 0 0 0.0 [72.0, 0.0, 0.0]
3 puda_3 600.0 400.0 18.0 BK
0 0 0 0 0.0 [108.0, 0.0, 0.0]
4 puda_4 600.0 400.0 18.0 BK
0 0 0 0 0.0 [144.0, 0.0, 0.0]
5 pol_5 564.0 380.0 18.0 BK
0 0 0 0 0.0 [180.0, 0.0, 0.0]
6 pol_6 564.0 380.0 18.0 BK
0 0 0 0 0.0 [216.0, 0.0, 0.0]

Následně při kliknutí na optimalizaci je možné provést optimalizaci dané zakázky nebo dané části. Je dále dostupný přehled a je možné si prohlédnout doplňkové informace o zakázce např. v kalkulaci, kde se jsou vypočítané spotřeby materiálu, deskového, objemového kusového, ale hlavně také olepení páskovou hranou, dle šířky a dle typu automaticky.

 
Ukázka dané optimalizace, při různém nastavení pro jinou orientaci a následně obvyklá forma.
Kdy uživatel si může volbou nastavení přímo vybrat daný typ optimalizace, nastavit způsob ořezávání a způsob využití dále pro zpracování zakázky. Poslední novou volbou je možnost generovat nářezový plán v černobílé variantě, přímo pouze změnou nastavení.

Tyto typy se poté dobře zobrazují přímo na tiskárně nebo na dostupném monitoru. Tak tím dnešní příspěvek kočí, příště budeme dále mluvit o možnosti konstrukce a návrhu tvarových dílců.

Navrhujte na Připravto

přidáno: 2. 4. 2015 9:15, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 10. 7. 2022 0:49 ]

Rychlé a efektivní návrhy nábytku lze rychle vytvářet na Připravto. V posledních měsících jsme vylepšili a opravili několik vlastností. Hlavní nová možnost je pozicování výrobků přes modul Plan. Tento modul přispívá k rychlejší tvorbě návrhu a začlenění jednotlivých částí do návrhu.

Návržený základ kuchyňského prostoru přes základ a modul Plan

V zobrazené ukázce jsou jednotlivé části oddělené jako samostatné sestavy a produkty, které jsou následně v modulu Plan pozicovány na novou polohu. Jednotlivé sestavy nábytku jako skříň je pak možné předat jednoduše do jiné zakázky a použít
v jiné a jen jinak umístit.

Umístění a polohování jednotlivých produktů v modulu Plan

Další novinkou je vylepšení předávání dat o výrobcích přímo přes http link případně vylepšení přihlašování ke službě a celkově stabilita služby. Pro bližší informace o stavu služby a novinkách navštivte https://www.pripravto.cz/cs/changes.html.

Pro další ukázky a nápovědu ke službě prohlédněte web.
 Speciální konstrukce na Připravto

přidáno: 22. 11. 2014 3:27, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 10. 7. 2022 0:31 ]

Vzhledem k tomu, že Připravto se může tvářit někdy jen jako aplikace pro jednoduché výrobky, připravil jsem si dnes ukázky série složitějších věcí připravených na Připravto. Není to sice dokonalé, jelikož stále není možné dělat složitější tvary bez napojení na program Blender nebo jiný CAD software, ale i tak jsou některé výrobky již zajímavé.

Možnosti v sobě představuje použití funkce Element kdy je možné ručně umístit a otáčet jednotlivé části dílců a tedy vytvářet i složitější tvary jako je následující šikmá skříňka.

Částečně ručně připravený model na Připravto

Tento produkt, také obsahuje použití Rozdělení, korpusu a následně ručních elementů, které vytvoří tvar.

První je série postupných otočených bloků stolků, které jsou pozicované jako objekty. V připravto se stále jedná o samostatné části a produkty, které jsou pro další části výroby normálně použitelné.


# ObrázekOznačeníTyp#MateriálNákladyOdhadRozměryPozice
1
al91produkt1617381213.12003.6[600, 600, 400][0, 0, 0]
5
ko10produkt1017380.00.0[400, 300, 600][0, -20, 0]


Zápis pro vytvoření jednoho bloku je dostupný přímo na Speciální konstrukce . Základem je vytvoření jednotlivých Rozdělení, do který je následně vložen Rám, který vytvoří celou nosnou kostru. Pro spojení takového produktu bude potřeba využít sérii spojovací kování, nebo přímo části lepit mezi sebou. Výhodou takového konstrukce, je možno zaměnit jednoduše blok jinak.

Série otočených částí stolkuKalkulace nábytku na připravto

přidáno: 13. 9. 2014 1:38, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 10. 7. 2022 0:33 ]

Pro rychlé zpracování nabídky a orientační kalkulace byla pro www.pripravto.cz vytvořena série základních kalkulací. Tyto propočty pracují s reálným stavem zakázky nebo s produktem jako celkem. Kalkulace jsou důležité pro truhláře, řemeslníky tak i pro pracovníka, který kalkulace vytváří.

Aby vytváření nabídky na připravto bylo jednoduché, je koncept kalkulace značně přímočarý. Pro zpracování se využijí přímé náklady, následně nepřímé, které se připočítávají jak fixně, tak i procentuálně. Z této hodnoty se následně stanovuje výsledná hodnota a celková kalkulace. Přímé náklady jsou v tomto případě složené z materiálu, vložených objektů, kování na dílcích a ostatních položkách. Tyto položky figurují ve výsledném výstupu v řadě dle rozložení a typu. Při těchto možnostech je možné provádět úpravu kalkulace stanovením procentuálních úprav, přidávání položek a stanovení cen.

Položka Jednotka Množství Celkem Kč
mat_H3702 m2/m3 0.52 219.23 113.12
edge_Z_H3702 m 0.96 21.92 21.05
other_KOL pcs 5.0 0.5 2.5
zisk % 0.3 136.66 41.0
daň % 0.21 177.66 37.31
CELKEM


215.0

Takto může vypadat základní zadání výpočtu pro dílec definovaný takto + plus jsou přidané stanovené prořezy+procentuální odpad. Kliknutím na Calc > dojde k vytvoření kalkulace k aktuálnímu stavu. Staré kalkulace jsou následně dostupné u zakázky.

Rozměry: [900, 490, 18] Pozice: [0, 0, 0] Hrany: ['Z', 0, 0, 0]


Po úpravě rozměru na [1200, 490, 18] dojde k aktualizaci výpočtu.

Položka Jednotka Množství Celkem Kč
mat_H3702 m2/m3 0.69 219.23 150.82
edge_Z_H3702 m 1.26 21.92 27.62
other_KOL pcs 5.0 0.5 2.5
zisk % 0.3 180.94 54.28
daň % 0.21 235.23 49.4
CELKEM


285.0


Pro představu se můžeme podívat na podrobnější kalkulaci např. pro tuto pravou spodní sestavu (šikmá část) z této kuchyně.


Položka Jednotka Množství Celkem Kč
mat_U625 m2/m3 0.98 251.76 246.22
mat_45 m2/m3 5.36 201.0 1076.6
mat_101 m2/m3 0.93 166.0 154.92
mat_F870 m2/m3 0.81 279.34 227.47
edge_Z_F870 m 1.26 27.93 35.2

a následně i orientační rozpočet materiálů dle výtěže a spotřeby.


Materiál ▴ m2+/m3+ Kč/j m2/m3 Množství
F870 0.8 227.5 279.3 0.7 1.0
U625 1.0 246.2 251.8 0.8 1.0
101 0.9 154.9 166.0 0.8 1.0
45 5.4 1076.6 201.0 4.6 1.0

Zde vidíme, že velká spotřeba je pouze u materiálu s označením 45. Ostatní materiály jsou převážně v nízkém množství a ihned tedy můžeme začít zajišťovat materiál, či případně doplnit kalkulaci optimalizací nářezových plánů. Na tomto příspěvku jsme si ukázali možnosti výpočtů kalkulace. Jednotlivé části lze zkopírovat do Excelu případně Wordu a použít v nabídce nebo stáhnout souhrnné PDF o zakázce a tím dále s parametry pracovat.

Jednoduchá skříňka - zadání

přidáno: 19. 8. 2014 11:22, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 10. 7. 2022 0:34 ]

Pro zjednodušení opakovatelnosti zadávání produktů a výrobku na www.pripravto.cz jsme připravili jednoduchý výstup, který je
 použitelný a prezentovatelný i pro ostatní. Tento typ zadání dat umožňuje jednoduše předávat data dále, jelikož stále se jedná o reprezentaci dat, která je v základu možné znovu vytvořit.

Tato část ještě není přímo na Připravto ale bzo snad bude integrovaná přímo do menu produktu. Zatím uživatel může použít snímek obrazovky, který může pomoci. V zásadě se jedná o takovou kuchařku, kde uživatel pouze dle zadání opakuje kroky a zadá parametry pro jednotlivé elementy např. dveře a půda.

Zadání pro podobný výrobek níže

Produkt

   - rozměr=[600, 400, 1200]
   - rotace=[0, 0, 0]
   - pozice=[0, 0, 0]
   - material=1738

Korpus

   - sokl=80

Rozdeleni

   - typ=C
   - zadání=[2, 1, 2]

Dvere

   - id=[0, 2]
   - zadání=2

Police

   - id=[0, 2]
   - zadání=1


Snímek obrazovky zadání je zde:


Kuchyň a příprava

přidáno: 20. 7. 2014 8:17, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 10. 7. 2022 0:35 ]

Pro testování služby www.pripravto.cz jsme testovali tvorbu kuchyní a nyní se si ukážeme zadání jedné kuchyně a možnosti, které s tím jsou spojeny. Kuchyň je to zatím rovná, ale již obsahuje dostatečné množství informací, aby byla zajímavá i pro ostatní.

Celkový výstup zakázky složený ze 3 elementů a příčky

Zadání pro tuto kuchyň je jednoduché, prostor pro změny je malý a spíše se hledí na praktičnost. Spodní část obsahuje obvyklé vybavení a rozdělení je přímé. Spodní část obsahuje 65 dílů, které jsou automaticky generované službou a je pro ně dostupný kusovník např. v této formě či ve formě csv souboru.

#OznačeníDélkaŠířkaTloušťkaMateriálVláknaHranyPozice
1ji71_0_HP1800.0580.036.0101
Z 0 0 0323.6[0.0, -20.0, 874.0]
2ji71_1_B1800.0100.018.07166
Z 0 0 0148.9[0.0, 40.0, 0.0]
3ji71_2_BOK774.0490.018.07166
Z 0 0 0204.6[0.0, 20.0, 100.0]
4ji71_3_BOK774.0490.018.07166
Z 0 0 0204.6[882.0, 20.0, 100.0]
5ji71_4_SP864.0490.018.07166
Z 0 0 0227.9[18.0, 20.0, 100.0]

Spodní část je vytvořena z několika základní údajů jako je rozměr, rozdělení prostoru, přesahy až po množství polic, dveří a zásuvek. Horní je vytvořená ještě jednodušeji a postranní skříň je oddělená přepážkou.

Jednoduché zadání pouze množství a informace o výrobku - parametrizace zadání

Zpracování spodní části tímto způsobem obvykle vezme 5 minut času a následné rozměrové / další úpravy jsou pouze otázkou 1 až 2 kliknutí. Vytvoření vizualizace z tohoto zadání je otázkou kliknutí na VIZ. A podobně je to co se týče otázek úprav výrobku a jednotlivých dílů.


1-10 of 71