Blog‎ > ‎

CNC - možnosti obráběcích zařízení

přidáno: 19. 1. 2012 2:25, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 19. 1. 2012 2:25 ]
CNC obráběcí centrum máme už asi rok a půl s tím, že se využívá primárně jako pracovní nástroj > je to Weeke z řady BHX, obsahuje WoodWOP 5 a je primárně určené pro malosériovou či sériovou výrobu. Obsahuje několik vrtacích jednotek pro vrtání do plochy a bočních ploch, pilku pro drážkování a frézovací agregát na samostatném vysoce rychlostním vřetenu.

Obvyklé využití stroje je právě to obrábění > vrtání otvorů pro kolíky, závěsy, případně jiné druhy kování jako jsou výsuvy, sklopné a výklopné systémy. Frézovací agregát se používá pro tvorbu například kapes pro zápustné úchytky, otvory a určité spoje.

Obrázek zápustného úchytky


Avšak nikdy jsme ji nepoužili pro nějaké kreativní využití tedy např. kresbu a písmu. Jde o to, že programové vybavení WoodWOP na to není standardně určené. Neumí totiž nativně načítat data např. ve tvaru obrázku, křivek atd. Jednou z možností jak se o to pokusit je využít program DXF Import což je utility na převod tvarů z CADu do MPR formátu.

Začáteční testy možností frézování

Tato utilita má vysoké nároky na kvalitu DXF souboru, jednotlivé operace se musí popsat už při tvorbě souboru správným pojmenováním hladin  a správně rozčlenit. Pokud vše funguje dobře vypadne nám cílový MPR soubor, se kterým se pak můžeme pokusit něco vytvořit.

Důležité slovo je pokusit, jde o to, že tato akce není 100%, většinou cílový výstup obsahuje velkou část chyb a CNC obrábění se neprovede, tak jak by člověk očekával. Obvykle se dozví kolik ještě dalších věcí je špatně.


Za nějakou dobu tedy bude možné vyrábět nějaké popisy či grafické úpravy na materiálu. Weeke ale na nějakých strojích záměrně nezpřístupňuje některé funkce, takže o zvláštní situace není nouze :) Další článek bude opět o OptimCabinetu - tentokrát optimalizace práce a UI.

Comments