Blog‎ > ‎

Darktable aneb jak na fotografie

přidáno: 9. 4. 2011 3:57, autor: Zdeněk Dlauhý   [ aktualizováno 30. 4. 2011 6:55 ]
Zajímáte se o fotografickou tvorbu  nebo ve vaší práci zpracováváte obrazová data? Poté je tento krátký zápisek je určen přímo vám.

Jelikož také čas od času využíváme fotoaparát v truhlárně pro zachycení zajímavých výrobků a vyhotovených místností, čas od času potřebujeme nástroj pro rychlé zpracování fotografií. Dříve jsme tyto operace prováděli např. v programu GIMP. Nyní jsme ale našli nového specialistu a pomocníka v této kategorii.Je jím program darktable. Označuje se jako Darktable Photo Workflow Software. Vyznačuje se svojí jednoduchostí práce, rychlostí a efektivitou se kterou přistupuje ke snímkům. Umožňuje  pracovat jak s RAW formátem, tak s JPEG a TIFF snímky a co je nejdůležitější pracuje v 32 bitech barevné hloubky na kanál a zároveň nedestruktivně.

Darktable obsahuje tři pracovní režimy > Prosvětlovací stůl (správa vaší databáze, import, export a značení snímků), Fotokomora (vývoj a úprava obrazových dat) a mód spojení s kamerou pro přímé focení(fototethering).


Prosvětlovací pult

Pracovní prostor prosvětlovacího pultu, kde i vy můžete organizovat fotografie jako na reálném prosvětlovacím stole. Sám mám prosvětlovací pulty rád, jelikož umožňují lépe využívat kresby a skicování.


Fotokomora

Práce v režimu fotokomora jsou moduly rozděleny do kategorií podle funkce od základních, barevných korekcí, oprav a efektů. V nové verzi se objeví ještě sekce oblíbené a aktivované moduly. Jednotlivé moduly mají své parametry a jejich specializaci. Z nastavených modulů v historii je poté možné vytvořit celý styl úpravy fotografie.


V případě spokojenosti s upravenou/vyvolanou fotografií následuje kalibrace, zvolení barevného profilu, export a nebo štítkování a evidování snímku.

Úskalím programu v současné době je stabilita a trošku překotný vývoj, díky kterému ne vše správně funguje. V současné době je hlavní část programu přeložena do českého jazyka a na manuálu a dokumentaci se pracuje.  Za nějakou dobu budou následovat další příspěvky na téma fotografie a darktable.
ċ
Cross_processsing.dtstyle
(1k)
Zdeněk Dlauhý,
5. 7. 2011 6:55
Comments