Blog‎ > ‎

Vakuový lis a nové návrhy

přidáno: 16. 1. 2013 3:52, autor: Zdeněk Dlauhý
Tímto úvodním příspěvkem v roce 2013 by jsme chtěli přivítat nové návštěvníky. Jak již jsme zmínili v minulém příspěvku, od konce roku máme vakuový lis s již nyní máme nějaké ukázky testovacích výrobků.

Šablony a testovací kusy na lisování > pokus i o uzavřené tvary.

V průběhu listopadu a prosince se připravoval prostor na vakuový lis. Vakuový lis má vcelku jednoduchý princip. Lisovací tlak vytváří membrána, která má vysokou roztažnost. Díky roztažnosti, se při odčerpání vzduchu z prostoru lisu, membrána začne přiléhat k vloženým částem, které mohou mít různý tvar. Obvykle se pro udržení potřebného tvaru používá například podkladová forma, na kterou se navrství ohýbaný materiál v podobě dýhy, nebo překližky. Na vložené díly se před tím ještě aplikuje lepidlo, které poté vytvrdí. Některé lisy navíc mohou obsahovat vytápění, aby se proces vytvrzení lepidla zrychlil.

Práce na lisu > podtlak, který způsobí přitažení membrány k vloženým částem.

Pracovní kousky nedopadly hned na poprvé úplně nejlépe, přeci jen kvalita lepidla, rychlosti tvrdnutí, dýhy, kvalita začištění a zpracování výstupního produktu je důležitá. Zde máme nějaké další ukázky.

Ukázky výrobků, převážně dýha, laťovka a překližka.

Tyto ukázky, již byly vcelku povedené. Tato technologie tedy umožní následnou výrobu různě tvarovaných dílů pro výrobky.

Comments